نحوه چسب زدن بینی توسط خود بیمار

690
نحوه چسب زدن بینی توسط خود بیمار

نحوه چسب زدن بینی توسط خود بیمار

  نحوه چسب زدن بینی توسط خود بیمار

چسب زدن بینی پس از عمل بینی :

یکی از سوالاتی که بسیار مطرح می شود در رابطه با نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل است. اینکه از چه چسبی باید استفاده شود؟ چه مدتی بعد از عمل جراحی بینی نیاز به چسب زدن است؟ آیا خود بیمار می تواند چسب بینی اش را بزند؟ و نحوه چسب زدن بینی توسط خود بیمار چگونه است؟

ابتدا باید گفت که برای کسب یک نتیجه ایده آل نیاز است که فرد پس از رینوپلاستی یا جراحی بینی اقداماتی را انجام دهد و نکات مراقبتی را رعایت کند که یکی از این اقدامات مهم پس از جراحی بینی، استفاده از چسب بینی می باشد. اما چسب زدن به بینی بعد از عمل چه فوایدی دارد؟

تأثیرات چسب زدن به بینی بعد از عمل :

پس از انجام عمل، بینی متورم می شود و چسب زدن بینی کمک می کند ورم بینی زودتر از بین برود و روند بهبودی تسریع شود. چسب زدن علاوه بر کاهش میزان التهاب و تورم بینی، سبب می شود بینی شکل بهتری به خود بگیرد. در واقع در حین رینوپلاستی، بینی فرم داده می شود و چسب بینی تاثیری در فرم دهی بینی ندارد اما چسب زدن بینی در تثبیت فرم بینی و نتیجه نهایی تاثیرگذار است. البته بالافاصله بعد از عمل بینی از چسب بینی استفاده نمی شود زیرا برای تثبیت اولیه بینی نیازمند یک نگه دارنده قوی تر هستیم به همین دلیل از اسپینت یا گچ بینی در هفته اول برای تثبیت ساختار بینی استفاده می شود.

اگر چسب بینی به صورت اصولی و صحیح زده شود، موجب می شود فشار صحیح بر روی پوست بینی ایجاد شده و تمام قسمت های بینی به شکل یکسان و متعادل کاهش تورم داشته باشند.

بهترین جراح بینی در تهران

در 2 هفته اول بعد از جراحی بینی چسب بینی تنها بر فرم بینی افراد تاثیر گذار است در حالی که از هفته دوم به بعد چسب بینی می تواند تنها ورم بینی را کاهش دهد و تاثیری در فرم بینی ندارد. به همین جهت به بیماران توصیه می شود به مدت 2 هفته تا 2 ماه بعد از عمل از چسب بینی استفاده نمایند.

در 3 هفته اول پس از عمل، بیمار از طریق چسب زدن به بخیه های داخلی کمک می کند تا فرم بینی را متناسب تر نمایند. به عنوان مثال در نوک بینی فرد بخیه های زیادی برای نگهداری فرم بینی به حالت سربالا وجود دارد که با چسب زدن به آنان کمک می شود تا به همان حالت سربالا فرم بگیرند و فشار زیادی روی آنها نباشد. یک سری چسب نیز برای پوست روی بینی می باشد که با زدن چسب روی قسمت بالای نوک بینی باعث می شود پوست بینی که جدا شده است دوباره به بینی چسبیده و فرم بگیرد.

مشخصات چسب بینی :

معمولاً جراح بینی بعد از 5 الی 7 روز پس از عمل جراحی بینی، اسپلینت یا همان گچ بینی را از روی بینی بیمار برمی دارد و از چسب برای بیمار استفاده می کند. برای چسب زدن به بینی از چسب های کاغذی استفاده می شود. چسب بینی باید ضدحساسیت باشد تا کمترین آسیب را به پوست برساند و از عوارض نامطلوب روی پوست بیمار جلوگیری کند.

چسب بینی چند وقت یک بار باید تعویض شود؟

زمان تعویض چسب بینی بستگی به نوع پوست بینی هر فرد دارد. افرادی که پوست معمولی و نرمال دارند باید یک روز در میان چسب بینی خود را عوض کنند، و افرادی که پوست بینی بسیار چربی دارند می توانند هر روز این کار را انجام دهند. افرادی که پوست بینی آنها خشک است نیز می توانند هر 3 روز یکبار چسب بینی خود را تعویض کنند.
زمانی که چسب بینی باز می شود، بهتر است 2 الی 3 ساعت اجازه دهید پوست بینی هوا بخورد و پس از آن اقدام به زدن مجدد چسب کنید.

نحوه چسب زدن بینی توسط خود بیمار :

چسب زدن بینی توسط خود بیمار تنها بعد از آموزش توسط جراح بینی امکان پذیر است. بیماران باید توجه داشته باشید که چسب زدن بینی کار آسانی نیست و شل زدن چسب یا بیش از اندازه محکم بودن آن می تواند نتیجه عکس داشته باشد. به همین جهت جراح باید نحوه صحیح چسب زدن بینی را پس از اتمام جراحی بینی به بیمار آموزش دهد. اما نحوه چسب زدن بینی توسط خود بیمار چگونه است؟

آموزش چسب زدن بینی بعد از عمل

برای این کار ابتدا بینی حتماً باید با آب و صابون و سپس توسط الکل کاملاً تمیز شود تا هیچگونه چربی بر روی پوست بینی وجود نداشته باشد. سپس صبر می کنیم تا صورت به طور کامل خشک شود.

برای چسب زدن بینی در ابتدا باید چسب را به قطعات 2/5 سانتی متری تقسیم کرده و سپس از بالای بینی به پایین به صورت عرضی شروع به چسباندن تکه چسب ها می کنیم. تعداد چسب ها بستگی به اندازه بینی دارد. اولین چسب در ناحیه بالایی نوک بینی زده می شود به طوری که نوک بینی خارج از چسب باشد. پس از چسباندن چسب اول، چسب بعدی را طوری قرار می دهیم که نیمی از چسب قبلی را پوشش دهد. سپس به آرامی این قطعات را فشار می دهیم تا به خوبی بچسبند. معمولاً بینی همه افراد به 4 چسب برای این کار نیاز دارد.

نحوه چسب زدن بینی توسط خود بیمار

پس از آن یک قطعه چسب 10 الى 12 سانتی متری جدا می کنیم و به صورت طولی و به شکل U زیر بینی می چسبانیم. وسط نوار چسب باید در زیر نوک بینی قرار داشته باشد و ادامه نوار از کنار بینی به سمت بالا برود و لبه های نوار باید تا نزدیکی زیر چشم ادامه پیدا کنند. دقت کنید که چسب جلوی سوراخ بینی را نگیرد تا در تنفس اختلالی ایجاد نشود. این چسب را به آرامی مالش دهید تا روی بینی تثبیت شود. این چسب در جلوگیری از افتادگی بینی مؤثر است. به همین ترتیب یک قطعه چسب 10 الى 12 سانتی متری دیگر نیز مطابق دستورالعمل بالا مجدد روی چسب قبلی میزنیم. در آخرین مرحله تمامی چسب های اضافه را با استفاده از یک قیچی با احتیاط می بریم.

نحوه چسب زدن بینی توسط خود بیمارآموزش نحوه صحیح چسب زدن بینی بعد از عمل توسط دکتر وقردوست :

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید