جراحی زیبایی بینی چیست ؟

جراحی بینی یک نوع جراحی زیبایی ، برای تغییر شکل بینی و یا حل مشکلات مربوط به بینی می باشد که در طی آن پزشک جراح ( جراح گوش ، حلق و بینی و یا جراح پلاستیک ) اقدام به بزرگ کردن ، کوچک کردن ، برداشتن قوز ، جراحی انحراف بینی ، پلیپ بینی ، کوچک کردن سوراخ های بینی ، اصلاح عیوب بینی و … می کند .
در این جراحی ، جراح یک برش داخل بینی ایجاد کرده تا به استخوان غضروف دسترسی پیدا کند . بعد از ایجاد تغییرات ، پیوند استخوان و… پوست بافت بینی روی ساختار جدید می نشیند و بعد از کار گذاشتن یک آتل بیرون بینی برای محافظت از تغییر شکل بیرونی تا زمان بهبودی کارجراحی به پایان می رسد .  بعد از حدود یک هفته آتل و پانسمان برداشته می شود و ممکن است صورت و خصوصا زیر چشم ها پف داشته باشد . این جراحی بسته به نوع و پیچیدگی آن تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام می شود.

تاریخچه جراحی بینی

با توجه به اسناد و مدارک موجود ، از جمله متون سانسکریت متعلق به ۲۶۰۰ سال پیش و همچنین کتاب جراحی نقص از طریق کاستن ؛ چنین استنباط می شود که سابقه جراحی بینی به بیش از ۴۰۰ سال می رسد . این کتاب به شرح جراحی صورت افراد زخمی شده در جنگ می پردازد . اصطلاح پلاستیک از واژه یونانی پلاستیکوس به معنی شکل دادن است .از دیگر شواهد جراحی پلاستیک می توان به متون سانسکریت ۲۶۰۰ سال قبل اشاره کرد. اولین کسی که درعصر مدرن تحت جراحی بینی قرار گرفت ویلیام اسپرکلی ، افسر جنگلبانان در شروود انگلستان بود که که در جنگ جهانی بر اثر بخورد گلوله بینی خود را از دست داده بود که دکتر هارولد جیلیس از پایه گذاران جراحی
بینی وی را تحت ترمیم با فلاپ پیشانی قرار داد که این روش هم اکنون نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
پایه گذار جراحی بینی در ایران دکتر محمد اصانلو بوده است . ایران رتبه اول جراحی عمل بینی در جهان را دارد و پس از آن آمریکا ، انگلیس و فرانسه قرار دارند .

عوارض جراحی بینی

نکته ی قابل ذکر در خصوص جراحی بینی این است که عموما جراحی های پلاستیک ممکن است با عوارضی برای بیمار همراه باشند البته انتخاب صحیح پزشک و عدم سابقه بیماری خاص در متقاضی به میزان چشمگیری از این عوارض می کاهد . اما در هر صورت باید از این عوارض آگاه بود .
به طورکلی این عارضه ها را می توان به دو دسته عملکردی و زیبایی تقسیم بندی کرد . از جمله عارضه های مربوطه به عملکرد باید به چسبندگی داخل بینی ، باقی ماندن انحراف تیغه بینی ، تنگی دریچه داخلی و خارجی بینی ، بزرگ ماندن شاخک های بینی و … اشاره کرد .
همچنین اشکال هشتی شکل در حد فاصل هرم استخوانی و غضزوفی ، آسیب پوست بینی ، باریک شدن بیش از حد و بالا رفتن نوک بینی ،  کم یا زیاد شدن پرده وسط بینی و… از جمله آسیب های زیبایی بینی می باشد .
البته نکته مهم این است که شما عمل زیبایی بینی خود را با بهترین جراح زیبایی انجام دهید این امر باعث می شود تا احتمال عوارض حتی به صفر برسد .

هزینه های عمل جراحی زیبایی بینی

یکی از سئوالات متداولی که همیشه مطرح می باشد هزینه جراحی بینی میباشد در عمل بینی چند آیتم مد نظر می باشد که عمل بینی براساس آنها محاسبه می شود .
دستمزد جراح همان هزینه ای که پزشک مجاز به دریافت از بیمار می باشد حدودا بین 5 تا 7 میلیون تومان می باشد .
هزینه محل جراحی بینی بیمارستان یا کلینیک : این هزینه نیز بستگی به بیمارستان یا کلینیک دارد بستگی به امکانات این مکان ها دارد نوع داروی بیهوشی، وسایل مصرفی و مدت زمان جراحی عمل بینی دارد که هزینه بین 1.8 تا 3 میلیون تومان متغییر می باشد .

به این ترتیب یک پزشک مجاز است برای عمل بینی البته بدون خدمات اضافی مانند انحراف بینی و … از بیمار 5 تا 7 میلیون تومان دریافت نمید .
همچنین به یک مسئله مهم نیز اشاره کنیم توجه داشته باشید هیچ ارزانی بی حکمت نیست ! مهمترین معیار شما انتخاب بهترین جراح زیبایی برای رسیدن به بهترین نتیجه عمل می باشد چون این چنین تصمیماتی میتواند به سلامتی و زیبایی شما آسیب برساند و دقت داشته باشید پس از عمل ائل اصلاح و ترمیم بینی کار دشوار و همچنین هزینه بیشتری از شما دریافت می گردد .

بهترین دکتر عمل زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی از حساسترین جراحی های زیبایی می باشد . اگرچه این جراحی عوارض کمی دارد و ممکن است یک جراح در طول کار خود هیچ گاه با این عوارض برخورد نکند ؛ اما باید توجه داشت که عوارض ناشی از جراحی غیر حرفه ای بینی غیر قابل جبران خواهند بود . مشاهده ادامه مطلب

جراحی بینی گوشتی

به طور کلی بینی را میتوان به دو گروه استخوانی و گوشتی تقسیم بندی کرد . اگر پوست بینی ضخیم و غضروف های بینی نازک باشد ، این بینی را  بینی گوشتی می نامند . تکنیک های قدیمی برای جراحی بینی بیشتر شامل تراش دادن استخوان و غضروف می شدند ولی از آنجایی که بینی های گوشتی استخوان ضعیفتری دارند ، ممکن است پس از گذشت مدت زمانی به علت فعل وانفعالات زیر پوستی ، بینی جمع شده و افتادگی به سمت پایین پیدا کند اگر چه ممکن است برای مدت زمانی کوچکتر و زیباتر به نظر برسد . ولی امروزه جراحی بینی های گوشتی به این صورت است که  استخوان غضروف را تقویت کرده ، شکل داده  و بازآرایی می کنند . در این روش  احتمال بازگشت به حالت قبلی ، یا افتادگی بسیار کم است و با موفقیت بیشتری همراه است..

جراحی بینی استخوانی

در تقسیم بندی کلی ، بینی را می توان به دو گروه استخوانی یا گوشتی تقسیم بندی کرد ممکن است قوز یا برآمدگی روی بینی از جذابیت و زیبایی چهره افراد بکاهد ، یکی از کارهای بسیار مهمی که در جراحی بینی استخوانی انجام
میگیرد ، برداشتن قوز یا برآمدگی روی بینی می باشد که می تواند فرم بینی را تغییر داده و به بینی حالت زیباتر و جذاب تری بدهد . هر چقدر پوست بینی نازک تر و غضروف بینی محکمتر باشد نتیجه حاصل از جراحی با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود . دراین جراحی معمولا قسمت هایی از استخوان و غضروف بینی برداشته و طول و عرض بینی و توازن در سوراخ های بینی متناسب با سایر اجزای و فرم صورت انجام می گیرد . د این جراحی بسته به نوع تشخیص پزشک ممکن است از ابزار مخصوص برای برش استخوان اضافی و یا ابزاری مانند سمباده ( طریف تر ) استفاده شود .

عمل انحراف بینی

تیغه ی بینی ، تیغه ی نازک و انعطاف پذیری است که در حالت عادی باید صاف و وسط دو سوراخ بینی قرار بگیرد .
این عارضه ممکن است در ظاهر به چشم نیاید اما باعث اختلال هایی در گردش جریان هوا ، ترک بینی و آبریزش دائمی را به همراه داشته باشد . خرو پف کردن هنگام خواب ، خشکی دهان ، مشکلات تنفسی ، اختلال در سیستم بویایی ، خون ریزی بینی و.. از دیگر علائم انحراف بینی است ک ممکن است به علت رشد سریع بینی در دوره بلوغ یا ضربه وارد شده به بینی باشد .
اگر استفاده از اسپری های مرطوب کننده پاسخ گوی این عارضه نبود باید بینی جراحی شود . در جراحی انحراف بینی ، برش کوچکی در قسمت انحراف دار ایجاد و سپس قسمتی از تیغه بینی برداشته و اصلاح می شود . طول مدت جراحی انحراف بینی ۳۰ دقیقه است و بعد از گذشت ۳ روز بیمار به حالت عادی باز می گردد البته باید چند هفته از سرم های نمکی برای شستوشوی داخل بینی استفاده شود. این جراحی تاثیری در تغییر شکل بینی نخواهد داشت.