جراحی انحراف بینی در تهران

اول از همه باید بدانید که انحراف بینی با کجی آن فرق می کند. در داخل بینی هر شخصی سپتوم وجود دارد که می توان آن را مانند ستون ساختمان برای پابرجا نگه داشتن کل ساختمان تشبیه کرد، و سپتوم یک پلیت عمودی برای نگه داشتن بینی است و اگر انحراف داشته باشد به آن کجی بینی می گویند، در غیر اینصورت اگر خود بینی شما کج باشد به آن انحراف بینی می گویند.

اما این دو عامل برای جراحی، از نظر پرداخت بیمه درمانی فرق می کنند. اگر بینی شما انحراف داشته باشد بیمه تمام هزینه آن را به شما میدهد ولی اگر کج باشد شما نیازمند عمل زیبایی خواهید بود و برای آن بیمه هزینه نمی دهد. در انحراف بینی اولین و مهم‌ترین مشکل گرفتگی بینی است که این مسئله گاها برای بیمار غیر قابل تحمل و بسیار آزار دهنده می‌شود.

بینی شبیه به یک هرم می باشد، شاید از بدو تولد این ساختار بینی کج رشد کند و شما دچار انحراف بینی شوید. اما اگر کجی بینی به تیغه بینی شما آسیب نزده باشد با یک عمل زیبایی توسط جراح به خوبی بینی شما درست شده تیغه نیز صاف خواهد شد و مشکل تنفسی نیز نخواهید داشت، اگر علاوه بر کج بودن بینی، تیغه هم کج شده باشد مشکل تنفسی برای شما به وجود می آید و جراح بینی هر دو عامل را برای برطرف شدن مشکل انجام خواهد داد.

نشانه های انحراف بینی

ممکن است بینی شما انحراف داشته باشد یعنی صفحه بینی به چپ و راست رفته ولی به وضوح نتوانید آن را ببینید، یا اگر بینی شما دچار حالت گرفتگی شده است، در هنگام خواب خر و پف داشته باشید، در هنگام بو کشیدن متوجه شوید به درستی نمی توانید آن را حس کنید، یا حتی وقتی که شب ها می خوابید گلوی شما خشک باشد و کسانی که دچار سینوزیت هستند محفظه های تنفسی در صورت آنها باعث انحراف بینی می شود، در بعضی مواقع دچار خونریزی بینی شوید اینها عواملی هستند که به احتمال زیاد شما را دچار انحراف بینی کرده اند.

نحوه جراحی انحراف بینی

اگر انحراف بینی دارید دچار تنگی نفس می شوید ، برای درمان انحراف بینی در موارد خفیف از بعضی دارو ها مانند آنتی هیستامین ، اسپری های استروئیدی بینی و ضد آلرژی ها استفاده می شود که پاسخ خوبی به کاهش عوارض این عارضه می دهند. اما این کار موقتی است و با استفاده از دارو ها ، انسداد ایجاد شده برطرف نخواهد شد.

تنها جراحی انحراف بینی توسط فوق تخصص پلاستیک است که به رفع آن کمک می کند. تشخیص این عارضه به راحتی با معاینه پزشک به وسیله  اسپکولوم صورت می گیرد. اما در مواردی لازم است سی تی اسکن انجام شود تا تشخیص قطعی شود.

در جراحی انحراف بینی ، جراح با استفاده از برش‌های کوچکی که  در قسمت‎های دارای انحراف ایجاد می‌کند و پوشش بینی از تیغه را جدا کرده و سپس غضروف یا استخوان تیغه بینی را اصلاح یا بر می‌دارد تا مشکلات آن رفع شود . برخلاف تصور مردم ، جراحی انحراف بینی تغییری در ظاهر بیمار ایجاد نمی‌کند و برای تغییر طاهر باید عمل زیبایی بینی انجام شود که این کار به طور همزمان امکان پذیر است. این عمل معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود . بسته به میزان کار انجام شده حدود یک تا یک و نیم ساعت طول می کشد.

سن مناسب عمل انحراف بینی

به طور کلی توصیه می شود عمل جراحی بینی پس از کامل شدن رشد بینی و صورت انجام شود و معمولا بعد از سن  شانزده سالگی تا هجده سالگی انجام پیشنهاد می شود . اما در موارد خاصی که انحراف بینی باعث ایجاد عوارض شده باشد حتی در کودکان نیز می توان با رعایت برخی ملاحظات خاص به عمل جراحی اقدام کرد. تصمیم این موضوع با جراح است. عوارض اضطراری مانند اختلال در تنفس ، خونریزی و مشکلات بویایی می باشند.

عوارض جراحی انحراف بینیعوارض عمل اصلاح انحراف بینی

این عمل نیز مانندهر عمل دیگری دارای عوارضی است که برخی از این عوارض موقت بوده و به مرور برطرف می گردد و برخی عوارض با انتخاب نادرست جراح مناسب ممکن است دائمی و مشکل ساز باشند . شایع ترین این عوارض شامل :

 • عفونت و خونریزی
 • کاهش حس بویایی
 • جمع شدن خون زیر مخاط بینی
 • اصلاح نشدن کامل اختلال
 • ایجاد اشکالی در غضروف بینی

مراقبت بعد از جراحی انحراف بینی

 • برای اینکه تیغه بینی حساس است از دو بالش و به مدت یک هفته استفاده کنید تا به خوبی ترمیم شود.
 • از کیسه های یخی در مجاورت بینی و به مدت سه روز بعد از انجام جراحی استفاده کنید تا ورم بینی شما کم شود.
 • بعد از جراحی بینی به هیچ وجه دنبال مشروبات الکلی، سیگار و … نروید.
 • یک هفته پس از جراحی هر چند ساعت یک بار از اسپری ضدعفونی کننده بینی استفاده کنید.
 • معمولا یک هفته بعد از عمل می توان به فعالیت های روزانه خود برگشت و از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 • دستورات که پزشک به شما توصیه می کند را رعایت کنید و داروها را مصرف کنید.