فین کردن بعد از عمل بینی

964
فین کردن بعد از عمل بینی

فین کردن بعد از عمل بینی

فین کردن بعد از عمل بینی

فین کردن بعد از عمل بینی :

یکی از سوالات رایج افراد در بحث مراقبت های بعد از جراحی بینی ، در مورد تخلیه ترشحات بینی از طریق فین کردن بعد از عمل بینی است. اما از آنجایی که در 3 تا 4 هفته اول بعد از عمل، مخاط بینی بسیار حساس و آسیب‌پذیر است، زیرا هنوز بافت ها و مخاط داخل بینی ترمیم نشده اند و فقط از طریق بخیه ها کنار هم قرار گرفته اند، از این رو طی این مدت باید از فین کردن اجتناب کرده و ترجیحاً از راه دهان نفس بکشید. حتی هنگام عطسه دهان باید باز باشد تا هوای پرفشار از راه دهان خارج شود و به مخاط بینی آسیب نرساند.

فین کردن فشار زیادی به بافت های بینی وارد می کند و ممکن است باعث از هم گسستن بافت ها و مخاط و همچنین پاره شدن بخیه های بینی شود. که در نتیجه آن احتمال خونریزی از بینی و در مواردی که فشار شدیدی در داخل بینی ایجاد شود، احتمال سوراخ شدن پوشش مخاطی تیغه میانی بینی (سپتوم) وجود خواهد داشت. در جراحی بینی ، معمولاً قسمت میانی غضروف سپتوم برای درمان انسداد و کجی بینی و یا استفاده به عنوان گرافت برداشته خواهد شد و پوشش مخاطی دو طرف بهم نزدیک می شود که تا مدتها به آسیب و سوراخ شدگی مستعد می باشد. به همین جهت تا یک ماه فین کردن بعد از عمل بینی توصیه نمی شود اما بعد از آن بلامانع است.

برای تمیز کردن بینی بعد از عمل می توانید از سرم شستشو بینی استفاده نمائید که معمولاً بعد از یک هفته از انجام عمل جراحی بینی، با استفاده از قطره چکان یا اسپری بینی انجام می شود. شستشو بینی با سرم شستشو باعث کاهش ورم مخاط داخل بینی و خارج شدن لخته‌ های خون و ترشحات داخل بینی شده و سبب بهبود تنفس و کاهش گرفتگی بینی خواهد شد.

الگوی زمانی مناسب برای فین کردن بعد از عمل بینی :

به طور کلی با توجه به نوع و پیچیدگی عمل جراحی، زمان های مختلفی برای فین کردن یا هر اقدامی که باعث بالا رفتن ناگهانی و شدید فشار داخل بینی می شود پیشنهاد می شود که عبارتند از :

  • بهتر است در 2 هفته اول بجای تخلیه بینی با فشار، با کمک سرم نمکی و شستشو داخل بینی آن را از لخته ها و ترشحات تمیز نگه داشت.
  • اگر جراحی زیبایی بینی بدون سپتوپلاستی باشد، حداقل 2 هفته پس از عمل می توانید برای تخلیه بینی از فین کردن استفاده کنید.
  • اگر جراحی زیبایی بینی با سپتوپلاستی باشد، 4 الی 6 هفته پس از عمل می توانید برای تخلیه بینی از فین کردن استفاده کنید.
  • اگر عمل بینی همراه با ترمیم سوراخ شدگی سپتوم باشد، برای 12 هفته بعد از عمل، از فین کردن پرهیز کنید.

لینک های مرتبط :
رابطه زناشویی بعد از عمل بینی | نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی | نرمش بینی بعد از عمل

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید